Beszéljünk az utánpótlásról!

Re: Beszéljünk az utánpótlásról!

HozzászólásSzerző: HA2002SWL » 2015.07.06. 16:15

Sajnos az előbb lemaradt.

Kerestem a fórumon a hozzászólások megjelenési sorrendjének beállítási lehetőségét. Az lehet, hogy - már - nagyon figyelmetlen vagyok (pedig nadon fidelek, minta a Castro) és azért nem találtam. De ha nincs ilyen, akkor viszont szerintem célszerűbb lenne a legfrissebb hozzászólást megjeleníteni legfelül.
HA2002SWL

HozzászólásSzerző: HA2NA » 2015.07.06. 16:12

Szia!
Ezeket a kérdéseket a neten találtam, plusz kiegészítettem a saját gondolataimmal.

Ha meglennének, a vizsgakérdések simán megoldható lenne az online gyakorló tesztek.
Bár nem kis munka megcsinálni, de ez még belefér.

Üdv: Attila
73!
HA2NA
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: HA2002SWL » 2015.07.06. 15:58

HA2NA írta:Szia!

Próbaképp csináltam egy új verziót.
Teszteld le, ha van időd.
http://www.mrasz.hu/index.php/radioamator/teszt
Üdv: Attila 73!

Az elv szinte tökéletes, kedves Attila.
Jó az időkorlát, az értékelés, jó úgy általában.
Ezt vagy valami hasonlót a MNHH képviselőinek bemutatva, nem hiszem, hogy érdemi érv jöhetne szóba a tesztszerű vizsgakérdések MRASZ általi hozzáférésével szemben.

Az számomra nem derült - eddig - ki, hogy a vizsgafokozatoknak megfelelően történt-e a 3 teszt-próba összeállítása? Az ugyanis feltétlenül megoldandó, hisz' főleg a műszaki vonatkozásban nagyon jelentős az elvárt tudásszintek közötti különbség.
További jó munkát!
(Ja, míg el nem felejtem, mehettem volna a forgalmazási próbára.)
HA2002SWL

HozzászólásSzerző: HA2NA » 2015.07.06. 08:38

Szia!

Próbaképp csináltam egy új verziót.
Teszteld le, ha van időd.
http://www.mrasz.hu/index.php/radioamator/teszt
Üdv: Attila 73!
HA2NA
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: HA2002SWL » 2015.07.05. 07:22

HA2NA írta:Szia Laci (HA2002SWL)!
Valami hasonlóra gondoltál nem?
http://www.mrasz.hu/quiz/quiz.html

Rajtam nem múlik.
Attila (HA2NA)

Jó reggelt, Attila!

Igen, ilyesmire gondoltam.
Természetesen úgy beállítva az időkorlátot, ahogy az a tényleges vizsgán van. Ha ott van visszalépési, korrigálási lehetőség egy korábbi kérdésre, akkor úgy, ha ilyen nincs, akkor meg azzal a feltétellel.
Gondot csupán azok a kérdések okozhatnak, amelyeknél valamiféle tömbvázlatot vagy valamilyen egyszerű ábrát kell a vizsgázónak felrajzolnia a a vizsgalapra. A teszt "elővizsgázó" általi lezáras után, illetve az időkorlát elérésekor meg megjelenne az értékelés, ugyanúgy, ahogy a vizsgán, illetve itt a hibás válaszok javítása is.
HA2002SWL

HozzászólásSzerző: HA2NA » 2015.07.04. 22:05

Szia Laci (HA2002SWL)!
Valami hasonlóra gondoltál nem?
http://www.mrasz.hu/quiz/quiz.html

Rajtam nem múlik.
Attila (HA2NA)
HA2NA
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: HA2002SWL » 2015.07.03. 21:03

Nos, kedves Sanyi - remélem, nem bántó a megszólítás - csupán arról kellene meggyőzni a hatóság illetékeseit, hogy egyrészt a MRASZ képes arra, hogy a tesztkérdéseket az illetéktelen felhasználástól megvédje, másrészt hogy ezt garantálni is tudja.

Végülis mi történne akkor, ha valaki n+1, véletlenszerűen összállított kérdéssorozatot végignéz, kitölt, majd elemez?
Az ég egy világon semmi. Ha magának teszi, akkor előbb utóbb megtanulja, bebiflázni úgysem tudja. Ha másnak gyűjti, akkor meg a képernyőképek sokaságát kell(ene) elkészítenie, hogy a helyes megoldásokhoz is hozzájusson.
Én is úgy képzelem el megvalósítani, hogy az önteszt csak online módban, letöltési lehetőség nélkül történjen.
Technikailga szerintem minden további nélkül megoldható. Az időkorlát betartatása sem tűnik megvalósíthatatlannak, mint ahogy az sem, hogy egy bármely okból történő kilépés, átugrás megakadályozzza az értékelést és a vétett hibák javítását.

Az meg elég szomorú lenne, ha a hatóság az országos érdekvédelmi szervezettel szemben túlzottan bizalmatlan lenne.
HA2002SWL

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.07.03. 20:19

Válasz HA2002SWL-nek
HA2002SWL:
Istentől elrugaszkodott gondolat volna, ha a MRASZ a saját oldalán egy teszt lehetőséget biztosítana minden [regisztrált(?)] érdeklődő számára, hogy felmérje a felkészültségét az általa választott fokozatnak megfelelő, véletlenszerűen összeállított vizsgakérdések alapján?

5BLK: Nagyon jó ötlet, köszönjük!
Sajnos egyenlőre az MNHH vizsgakérdések -tételsorok- felkészülésre való használata jelenleg jogi akadályokba ütközik.
Az ezzel kapcsolatos munkákat a tábor után fogom elkezdeni.
Még nem tudom, hogy mi lesz a megoldás, mindenesetre jó pár beszélgetésen vagyok túl ebben a témában.

HA2002SWL:
Nem vitatom az itt eddig felvázolt program helyességét, de szerintem el kell(ene) fogadni, hogy manapság már olyan eszközök elérhetők szinte minden érdeklődő számára, hogy a konstruálás utáni igény csak később, a gyakorlati forgalmazás tapasztalatai alapján fog jelentkezni.

5BLK: A program kiemelt eleme a szerelés/forrasztás, ugyanis az elmúlt évek gyermekrendezvényeire kitelepülve kiderült: a gyerekeket a manuális tevékenységgel (elektronikai kézművesség) sokkal inkább "meg lehet fogni" mint a számukra sokkal bonyolultabb és nem kézzel fogható rádió összeköttetésekkel.

HA2002SWL:
Elnézést, ha hosszú voltam!

5blk: Dehogy voltál hosszú! A legnagyobb örömmel várom a jelzéseket és hozzászólásokat.
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.07.03. 19:51

Feltöltöttem a fotókat:

Az utolsó beszerzés a tábor indítása előtt: WC papírtól a szúnyogirtóig minden...
Kép

Alakul a tanácsterem:

Kép

Merényi Pista (HG7JHG) a terem világítását készítette:

Kép

Nagy Jóska és az újjáépítendő kútfedél:

Kép
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA2002SWL » 2015.07.02. 16:10

Abszolút újként, mondhatni újrakezdőként szeretném megosztani veletek az utánpótlással kapcsolatos ötletemet.

Istentől elrugaszkodott gondolat volna, ha a MRASZ a saját oldalán egy teszt lehetőséget biztosítana minden [regisztrált(?)] érdeklődő számára, hogy felmérje a felkészültségét az általa választott fokozatnak megfelelő, véletlenszerűen összeállított vizsgakérdések alapján?
Az értékelés is ugyanúgy mehetne, mint a vizsgán, természetesen automatikusan, de a hibás válaszok javításaként a helyes megoldás megjelölésével.

Ez bizonyára sokaknak nagy segítség lenne, beleértve magamat is, és bátrabban, egyúttal felkészültebben mennének vizsgázni a jelentkezők.

Nem vitatom az itt eddig felvázolt program helyességét, de szerintem el kell(ene) fogadni, hogy manapság már olyan eszközök elérhetők szinte minden érdeklődő számára, hogy a konstruálás utáni igény csak később, a gyakorlati forgalmazás tapasztalatai alapján fog jelentkezni.

Elnézést, ha hosszú voltam!
HA2002SWL

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.07.02. 11:31

Elnézést, rég jelentkeztem.

Az elmúlt időben annyira megsokasodtak az épület tábor előtti munkái, hogy minden időmet ezzel kellett töltenem.
Köszönet a segítőknek!
A Ganz Rádióklub erején felül teljesített, mert a fiúk az első szóra jöttek, és segítettek a munkában!
HA5JX Jóska, HG7JHG Pista, HA5GN Sebi, és HA7SO Laci is kiveszi/kivette a részét a dologból.

Hadd számoljak be, mi történt mostanában!
Elkészült a tanácsterem! 8x40W parabola tükrös neon került a mennyezetre, egy gyönyörű zöld "iskolatáblát" készítettem a szabadkézi rajzos előadások segítségéül (saját világítással), valamint beüzemeltük a szövetség könyvtárát. Jelenleg fél méter szakkönyv, egyetemi jegyzet és 2-3 méternyi Rádiótechnika és RT évkönyv, valamint Hobby Elektronika várja az olvasókat.
A tanácsteremben elhelyezéstől függően 8-16 fő oktatására nyílt meg a lehetőségünk!

Rendeződtek a vendégszobák is:
Mindegyik fürdőszobájába telepítettük az összes szokásos felszerelést a szappan adagolótól a WC-kefe tartóig.
Eddigi a szobák ágyszáma 2-2-2-2 volt, amelyet kényelmes pótágyak vásárlásával 3-3-3-3 ra bővítettünk.
Természetesen minden szoba és ágy rendelkezik párnával, takaróval, törülközővel, szappannal és egyéb kiegészítőkkel.
A szobákban asztalok, székek, asztali lámpa és rádió várja a vendégeket.

A tanácsterembe TV-lehetőség került, és a jövő héten telepítünk egy internet kapcsolattal ellátott asztali PC-t a WEB-böngészéshez.
A szobaablakok szúnyoghálót kaptak, az adószobába lévő rádiókat 5NP Robinál átnézettük.
Dallos Laci hozott Friedrichshafenből gyönyörű Európa URH és világ RH térképet, amely hamarosan a falakra kerül.

WC-ülőkéket, és hibás villanykapcsolókat cseréltünk, valamint újra lett zsanérozva szinte minden belső ajtó, mert lehetetlen volt őket mozgatni.
A külső és a belső ajtók új barna festést kaptak, a kertben lévő ásott kút tetejét 5JX Jóska tölgyfa fedlappal zárta le, és hamarosan felkerül a Venczel Miki által küldött URH forgatóra a 2m-es Yagi, és a 2m/70cm-es körsugárzó...

Ahogy biztosan több munka kimaradt a felsorolásból, ugyanúgy sok várat még magára.
A "műszeres labor" még nem tudja betölteni a szerepét, mert nagyon komoly rendrakás és felkészítő munka kell a gondtalan használatához.
A szobák falainak dekorációja még rövid ideig várat magára, ahogy a szoba ablakok cseréje (javítása?) is.

Mindent összeszámolva az épület készen áll a hétfőn kezdődő táborra. ;)

A táborban a fiatalok naponta 2-3 órában kötetlen előadásokat fognak hallgatni a villámvédelemtől kezdve az alapkapcsolások tervezéséig.
Az előadások után forrasztópákás szerelésen próbálhatják ki a megtanultakat, majd rádióznak és pihennek.
A felkészültebbek összeépíthetik a saját 3.5MHz-es SSB-vevőjüket, melyet az elkészülte után együtt be fogunk hangolni.
A tervezett egy hetes programban természetesen szerepel MOZI, múzeumlátogatás, éjjeli csillagvizsgáló és strand is.

Remélem fotókkal hamarosan feltölthetem a cikket, kis türelmet..
HA5BLK

HozzászólásSzerző: hg2ecz » 2015.05.27. 13:55

Kik fogékonyak, mely korosztályt célszerű megcélozni? #2

Életkori sajátosságok: a mi fiatal korunkban az általános iskola 7. 8. osztályosai mutattak komolyabb érdeklődést. Ugyebár a pályaválasztás előtt igen nyíltak, érdeklődőek a fiatalok.
Ma ez is érdekes kérdés, mert napjaink társadalmi szokásával, technikai kánaánnal stb. változtak az emberi szokások, továbbá a 4+8 osztályos és 6+6 osztályos iskolarendszer és a szakképzés irányának háttérbeszorulása ezt nem tudom hogyan befolyásolja.

Középiskola: elektroműszerész képzésen sok tehetséges és ténylegesen érdeklődő, fogékony ifjú volt. A kollégiumban erőteljes spontán önképző kör alakult ki. Tanítottuk egymást.

Felsőoktatás: a magot inkább a műszerészképzőből érkezettek alkották és a jó maghoz verődött a többi érdeklődő.

Az fiatal korban hozzánk vonzott érdeklődők a családalapítás előtti korban aktívak lehetnek, aztán el fognak tűnni, illetve kevésbé lesz idejük a hobbira. Egy részük azonban az alább írt életkori rész után visszatalál és sok tapasztalattal fogja folytatni.

Kérdés, hogy a fentiek vajon a mai fiataloknál hogyan néznek ki?

--------------

Felnőttkor: munkahelyi megfelelés, család, gyerekek programjára megy szinte minden szabadidő -------> ez minimális szabadidőt enged a saját hobbira, így ezt a korosztályt kevésbé érdemes megszólítani. Ez a gyakorlatban valahol a 25 ... 50 év között található.

---------------

Gyerekek felnőnek (fiatal is célpont, lásd fenti rész), így kb. 50 éves kortól ismét több hobbira fordítható idő várható. Ez a korosztály szintén jó eséllyel vonzható. Értelemszerűen más irányba érdeklődnek, másféle módon kell megszólítani ezt a korosztályt.
hg2ecz

HozzászólásSzerző: hg2ecz » 2015.05.26. 23:34

Sziasztok!

Bár "palánkon kívülről" beszélek, de a rádióamatőr ügy közös. Az utánpótlás kérdése szintén érdekel.
Amiért billentyűt ragadtam: régóta foglalkoztat a kérdés, hogy mi ma a rádióamatőr?

Kicsit bővebben a kérdések:

- mi mindennel foglalkozik egy elképzelt 2020-as évek beli rádióamatőre kezdő/haladó/profi szinten?
- mi az ami vonzza ma ill. a 2020-as években az embert ebbe a valójában igen munkás és kudarcélményekkel is bőven terhelt hobbiba?
- milyen irányból, milyen mélységben és milyen módon érdemes minél több embernek megmutatni a hobbi szépségeit
---> néhányban felébredhet az évek során, hogy ezzel szeretne foglalkozni
---> a legtöbbje nem lesz rádióamatőr, de sokan olyan helyre kerülnek, ahol életük során nekünk mégis jól jöhet hogy hallottak a rádióamatőrről.
- milyen ember (előzetes képzettség, életkor, stb.) vonzható tartósan erre a hobbira? Ezekkel jobban kell foglalkozni.
---> A mindenki az nem igaz. Ahogy programozni sem mindenkit kell megtanítani - most ugyanis ez a divatőrület fut a világban.
---> Mennyire lehet foglalkozni vele és mennyire inkább magányos foglalatosság a rádióamatőr önképzés?
---> Lehet-e motiválni a rádióamatőr önképzést? Lehet-e olyan légkört kialakítani ahol érdemes összejönni, saját fejlesztést bemutatni és az ténylegesen többre van értékelve mint a csillogó dobozú gyári készülék?

Technikai oldalról:
----------------------

Engem annó úgy indítottak el a pályán, hogy a rádióamatőr képes kiegészítő berendezéseket barkácsolni. A profi rádiót is.
De ez sem biztos hogy megállja a helyét 2020-ban. Átgondolandó, merrefelé újul meg a "rádióamatőr" szó.

Régen egyszerűbbnek látszott: volt a tekercs, a kondenzátor és az elektroncső meg a kvarc kristály. Ebből volt a cél kihozni olyan szerkezetet, amivel tudott venni, tudott adni. És hozzátartoztak a mechanikai munkák, antenna reszelés, árboc hegesztés.

Ma már technika jóval nagyobb ismeretet zúdít ránk és az elvárásaink is nagyobbak a cucc tudásával kapcsolatban. Ha valaki el akar mélyedni, akkor a (már nem csöves hanem) tranzisztoros áramkörök mellett cél IC-k alkalmazása, CPLD, FPGA, mikrovezérlő, SBC és ezek programozása, jelfeldolgozás alaposismerete (--> programozása) mind-mind valójában hozzátartozik az elektronika ismeret palettájához. Óriási ismeretanyag, valódi ezirányú szakképzést leszámítva nem csoda hogy csak felületes elsajátítás lehetséges.

Mindeközben a mechanikai megmunkálásoktól a mai kor embere szintén egyre jobban fél. Pedig anélkül nincs alkotás.
Gyors kérdés gondolatébresztőnek:
- hány %-nak van otthon rendszeresen használt vasfűrésze?
- finom és durva fém reszelője több méretben?
- esetleg hegesztőtrafója
- hány % lehet képes ma egy fémdoboz lapján téglalap alakú nyílást vágni?
Mechanikai ismereteink is az idősebbekkel együtt kopnak, a szakképzés is már egyre inkább kütyünyomogatást oktat. Elektronikát is egyre sekélyebb módon.

Mindennek fényében szerintem sok hétköznapokban hasznos dolgot lehetne bemutatni, alapszinten oktatni elektronika és a rádióamatőr tevékenységhez kapcsolódó mechanikai megmunkálások terén. A kérdés itt is a hogyan lehet vonzó módon bemutatni?
És a cél, hogy a rádióamatőr terület iránt érdeklődő emberek társasága felépüljön belőle.

... ha még azt is hozzágondolom, hogy az is előfordulhat, hogy a fenti tevékenység ma már nem is része a rádióamatőrnek, valójában a fenti eszmefuttatásom a '90-es évek elején megragadt akkori neveltetésből fakadó tévút ... Első kérdés tisztázni, mi lehet 2020-ban a "rádióamatőr" szó mögött?

A másik érdekes lehetőség: csapatépítés. Erre nagy vonzerő a természetjárás és hozzá lehet kapcsolni a rádióamatőr dolgokat.
A szép tájon megrendezett rókavadászatban is ez lehet vonzó.

És a dolgok nehézsége
--------------------------

Ami a dolgok nehézsége: valakik részéről rohadt nagy munka kell hogy mögötte álljon.
Szervezés, oktatóvideók megszervezése, előadások szervezése. Előadók részéről felkészülés, demók előkészítése.

És persze az is átgondolandó, hogyan kerülhető el hogy ez a folyamat 8..10 év távlatában se fulladjon ki. Ez utóbbi főleg nehéz.
hg2ecz

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.05.23. 20:10

Nagyszerűen zárult a BURABU! A pocsék idő ellenére....

A MRASZ BSZ és MRASZ támogatásával, a Rádióvilág segítségével (köszi 5KU!) új színfolttal gyarapodott a BURABU.
A bevezető út mellett áll két faház. Az egyikben zajlott a rádióamatőr konstrukciók versenye, a másikat kapta az utánpótlás. Reggel 9-től du 4-ig nem volt idő pihenni: 6 dobókockát szereltek össze a jelentkezők.
Nagy örömömre bőven volt idő beszélgetni, és jelentkezett két nyugdíj korhatárhoz közel járó érdeklődő is: Őket a budapesti klubokba tudtuk irányítani. Jövőre ismét kint leszünk!

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Hét végén Nagy Sportválasztó, és CQ-Gyereknap! Ha egy üzlet beindul....
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.05.21. 20:19

Kezdődnek a gyerekprogramok!

Örömmel várunk minden szerelni, forrasztani, bütykölni, morzézni, rókát keresni, rádiózni vágyó fiatalt (és kevésbé fiatalt ) a MRASZ és a MRASZBSZ által támogatott, vagy rendezett eseményen!

BURABU - NAGY SPORTVÁLASZTÓ - VÁROSLIGETI GYEREKNAP - GYEREKSZIGET - MRASZ NYÁRI TÁBOR

A rendezvényeken mindenki kipróbálhatja ezt a fantasztikus sportot.
A pontos helyszínek és időpontok az interneten, vagy ebben a fórumban megtalálható lesznek.

A BURABUN elektronikus dobókockát szerelünk - az áramkörök csak a megépítésre várnak!

Kép

Kép

Kép

Legyél Te is Rádióamatőr!
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.05.03. 21:36

Az oscillátor, amilyen egyszerű(nek tűnik)...annyira húzós volt.

Elsőre elkészült egy Franklin oscillátor, kéttranzisztoros végfokozattal, sávszűrővel a végén. A hangolást varikap adta.
Két nap javítás ellenére, egy dolgot nem csinált.
Nem rezgett.
---utólag kiderült, a Franklin leginkább elektroncsővel üzemel, ahol egy csőben két trióda(?) van.
Ha nem csővel készül akkor közös tokba épített FET-ekkel kíváló, csak épp ilyet kapni nem lehet.
Ha különálló FET-ekkel készül, akkor meg kell egy Gate felhúzó ellenállás, csak hogy berezegjen. Namost ezt eddig nem tudtam, és véletlenül sem lett volna ez sehol megemlítve...

Ezután inkább készült egy másik kapcsolás.
Ez már elsőre ment, de telef...sta a sávot nem csökkenő felharmonikusokkal.
Az erősítést csökkentve a felharmonikus tartalom jelentősen csökkent, de a közvetlen rákötött sávszűrő miatt a rezgés pont a kívánt spektrumrészben állt le. :twisted:
A szűrő elé betettem egy kéttranzisztoros erősítőt, ami a túlvezérlődésen kívül igazán nem okozott változást, ekkor nyilvánvalóvá vált, hogy a kívánt 2-3 Vpp kimenőhöz, kevés az 5V-os táp.
Az osc kapott 5-helyett 8V-ot, a végfok külön 12V-ot. A tranzisztorokat lecseréltem FET-re, ekkor +3...4dBm kimenőm lett. Az egész végére jön a sávszűrő, melyből 0dBm körüli, tiszta jel jön ki. A felharmonikusok -40dB körül vannak. :)
A végleges megoldásban a sávszűrő helyett lehet, hogy alul áteresztő lesz - az nyilván jobb beiktatási csillapítással rendelkezik.

Egy szó mint 100. Lassan összeáll a vevő KIT a gyerektáborra. Ránézve hallom magamban Venczel Miki figyelmeztetését: nagyon bonyolult lesz...háát, lehet, hogy igaza van :lol: de kb 5000- ből használható SSB vevő készült. Még 3000 és adni is fog..
Itt egy friss video a VFO+Rádió működéséről.
http://proc.hu/tarhely/VFO_teszt.mp4
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.30. 14:21

Szia Tibi, Péter!

Mind ketten nagyszerűen megfogalmaztátok, hogy merre lehet indulni.
Szerintem a tervek, vagy megoldások különbözősége teljesen érdektelen.
Jelenlegi helyzetünkben nem a mód, hanem a folyamat a fontos, tehát maga az INDULÁS...

Igen, lehet gyerek SZAKKÖRT létesíteni (mennyire idegen ez a szó a mai világban, pedig ez felyezi ki a lényeget) ahova a kölkök szeretnek bejárni, mert jó a társaság, érdekes a munka - és jé! Egy rádió van a sarokban amin beszélni, vagy fotót küldeni is lehet! ----- Vagy akár a nyugdíjasokat ujra vizsgáztatni a régi napok emlékére.

A gyerekeknél igenis vonzerő az áramkörépítés, a közösségi lét.
Szerintem akár még a magyar nyelvű versenyzés is: a kisfiam nagyon szereti.

Sajnos mindennek két ellensége van: az adórendszer és a megfáradt "öregek".
-Az adórendszerrel kapcsolatban: kb 4 éve a Ganz Klub elnöke vagyok, de eddig a profi könyvelőnk nem találta meg a lehetőséget a szakköri/tevékenységi díjak beszedésére.
Mivel sportszervezet vagyunk, nincs jövedelem szerző tevékenységünk, így alanyi ÁFA-mentes a klub, és nem fizet semmilyen adót. Ha bármilyen tevékenységgel kapcsolatban pénzt szedünk be - ami nem tagsági díj, azt nem tudjuk bizonyítani, hogy ezzel nem gazdagodtunk, tehát hamarosan társasági adót vetnek ki ránk, mely miatt egyéb költségeink is várhatóak: tehát nem biztos , hogy megéri.
Ráadásúl ez egy kemény meló. Senkitől sem várható el, hogy otthon 4-8 órát készüljön, alkatrészekért rohangáljon, nyákot marjon, és pl minden pénteken 15-18 óra között szakkört vezessen a művelődési házban: INGYEN
A non-profit klub állítólag fizethet megbízási díjat - akár rendszeresen is a feladatot ellátó tagjai részére- csak épp nincs miből.
Szerintem ugyanez áll a MRASZ-problémái mögött: Egyszerűen nincs mit kifizetni, szétoszatni.
Ha növeljük a tagdíjat: csökken a létszám. Ha nem tudunk szolgáltatást nyújtani mert nincs pénz a tagdíjakból: csökken a létszám....
Őrülök, hogy a munkahelyem, a Micro-Top KFT ígéretet tett a tábor költségeinek szponzorálására, így a MRASZ ez évi ifj. keretét egyéb gyerektevékenységre (második táborra??) fordíthatjuk.

Szerencsére az elmúlt években nagy fordulat állt be a "gyerek tevékenységek" végzésében: Egymástól függetlenűl 6-8 társaság kezdte meg, melyek támogatását most szeretném a szövetség oldaláról kidolgozni.

73, Sanyi
HA5BLK

HozzászólásSzerző: ha4wu » 2015.04.29. 22:51

Sziasztok!

A jogalkotókkal való együttműködés, olyan kérdésekben, mint a katasztrófavédelem, vagy éppen a torony-illeték, rendet tehetne.
Konkrétan, a katasztrófavédelem kötelékében, volna helye a rádióamatőröknek, és a jövőben odafigyelnének arra, hogy a települések polgármesterei, nem a homokzsáktöltő állományba ossza be a rádióamatőrt, mert konkrétan nem biztos, hogy havaria-helyzetben ott van rá szükség.
A rádióamatőr engedély, adjon lehetőséget arra, hogy az érvényességi idején belül, az engedélyben megjelölt QTH-n, illetékmentes legyen az antennatorony felállítása (engedélyeztetése).
Ez csak két kiragadott példa...

Az utánpótlás...
Mi is csábíthat egy embert, hogy rádiózni kezdjen?
Ha fiatal, akkor mindenképpen a közösség ereje, és talán hogy barátokra, esetleg példaképre lel a közösségben.
Ha idősebb, akkor valószínűleg, van kötődése a rádiózáshoz, esetleg a CB-s, vagy PMR-es "múltja" motiválhatja.

Sokakat, a vizsgakövetelmények rettentenek el. Osztom azt a véleményt, hogy a mai, gyári rádiók korában, nagyobb hangsúlyt kellene ezek kezelésére fektetni. Ha valaki konstruktőrködni akar, akkor a szakmát, nem a rádióamatőr vizsgára felkészüléssel fogja megtanulni. A követelményrendszernek, arra kéne fókuszálni, amikor valaki egy gyári rádiót megvesz, azt hogyan tudja beüzemelni, antennát készíteni hozzá, és biztonsággal, szakszerűen használni.

Sokszor akadok össze a sávban (11m), olyanokkal, akiket érdekel a rádióamatőrködés. Mivel én a CB sávon csak akkor fordulok elő, amikor javítok valamit, így is, vannak sokan, akik szívesen vizsgáznának, rádióamatőrködnének, és a MI csapatunkat erősítenék. Pakson, éppen azon dolgozunk, hogy az idősebb korosztály is megtalálja a szépségét a hobbinak, mert nem mindig a fiatalok jelentik az utánpótlás "magját".

Szerencsére, több olyan egykori hívójeles rádióamatőrt sikerült visszacsábítani sorainkba, akik 20-30 éve "abbahagyták". Igen, akik nyugdíjasok lettek, a gyerekek kiröppentek, most ismét erősíthetik a mezőnyt. Első sorban azért érdemes rájuk alapozni, mert az eljövendő generációnak, mégis tovább tudják azt adni, amit a régmúlt szokásokból magukénak vallhatnak. A magam részéről, a fiatalok megnyerésén kívül, fontos a lelkes CB-sek "megfertőzése", és a régiek visszacsábítása is.

A magam részéről, a klubnapokat, igazából a gyerekeknek szóló "rádiós szakkörré" is szeretnénk tenni. Lehet, hogy 20-ból csak 2-3 marad. Ez így volt a 80-as években. Voltunk vagy 20-an a tanfolyamon, aztán adóengedélyesek csak 3-an. Viszont mindhárman évtizedek óta rádióamatőrködünk :-)

Az internet és a mobil eszközök, a kommunikáció "varázsát", elvették. Azt szoktam mondani, hogy a rádióamatőr, attól különleges, hogy olyan helyen, olyan körülmények között is kapcsolatot tud teremteni a külvilággal, ahol a "modern" távközlési eszközök már csak egymás megdobálására alkalmasak.

73!

Péter, HA4WU
ha4wu

HozzászólásSzerző: hg5cut » 2015.04.29. 21:25

Az utánpótlást nem feltétlenül a fiatalságban kell elképzelni.
A klubélet és a műszaki támogatás nem mindenkit egyformán érdekel. erre oda kell figyelni, s ha egy klub univerzális akar lenni és heterogén tagságot akar magának akkor erre oda kell figyelni hogy mindenkinek az "igényét" ki kell elégíteni. Mert ugyebár a klubnak egyfajta szolgáltatást kell folytatnia, s általában a szolgáltatások nincsenek ingyen. Évi ezer Forint tagdíjból nem lehet működő (életképes) rádióklubot fenntartani.

Tibor hg5cut
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hg5cut 2015.04.29. 23:12-kor.
hg5cut

HozzászólásSzerző: ha5ae » 2015.04.29. 21:14

Az utánpótlást, a mai fiatalokat megszólítani sem egyszerű, nem a mennyit fizessen-el kéne kezdeni. Szerintem a klubélet, a közösség építés megfelelő műszaki támogatással lehet a járható út. Ma a kapcsolat - a QSO már nem ugyanaz a mágikus dolog, mint 30-40 évvel ezelőtt. Új témák és technológiák kellenek.
ha5ae

HozzászólásSzerző: hg5cut » 2015.04.29. 13:17

Sanyi! Hogy sikerült átvinni a még jelenleg is hatalmon lévő mraszvezetőségen hogy egy ilyen nem versenysport orientált tábort csináljatok? Nem lesz ebből bajod? Remélem vannak akik a pártodra állnak és megvédenek az igazadban.

Egyik előző hozzászólásodban kérdezted hogy hogy állunk mi az oktatási termünkkel? Nos az igazság az, hogy mivel mindent saját forrásból szponzorálunk így sajnos lassan de ami eddig elkészült az már működik vagyis használjuk, azaz beépült a klub mindennapjaiba. A forrasztós és egyéb bárki számára /tehát nem csak klub és vagy mrasz tag/ látogatható szakköröket oktatásokat majd az ősztől szeretnénk beindítani, addig még egy kicsit finomítjuk a dolgokat. Az itt látható képen csak egy kis előzetes méretezés miatti beállítás látható hogy majdan hogyan is lesz az elhelyezkedés a szakköri oktatáson. Csak a minimális és legszükségesebb dolgokat szeretnénk kipakolni, mert a hellyel igaz mi is szűkében vagyunk.
ha5kdr konstruktor.jpg

Való igaz van "négyzetméter", de mivel vannak más irányú terveink is ezért beosztással kell élnünk. A klubunkban gyakorlatilag megpróbálunk minden "elméleti és gyakorlati" gondolatnak lehetőséget adni a kibontakozásra s ha olykor egyik vagy másik nem jön be, /mert ugye ilyen mindenkinél megesik, olykor még a mrasznál is/ akkor továbblépünk és dolgozunk a következő projekten. Azon a projekten ami visz minket s velünk együtt az egész magyar rádióamatőr társadalmat tovább a fejlődés az új megismerése felé. Mi amit az Őzikében vagy a többi "objektumunkban" végzünk azt nem csak kifejezetten magunknak hanem mint amit már többször is megtapasztaltunk és a visszajelzések alapján konstatálni is tudunk bárki számára nyíltan reklámozunk és mint egy lehetőségként a sok millió közül felajánlunk, az hogy ezzel ki hogyan él az már nem a mi dolgunk. Mi lehetőséget adunk, aki minket megtalál az általában nem szokott tévedni!
ha5kdr bfrk.jpg

Tibor hg5cut
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
hg5cut

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.23. 22:06

Köszönöm Tibi, még egy jó oscillátort össze kell görbítenem a hét végén, aztán mehet a kocsi..
Úgy tűnik, helipotos hangolású varicapon alapuló dolog lesz.
Az biztos, hogy legalább 1 V-os OSC jel kell, mert az alatt nem indul a keverő.
Most is csak kézrátétellel használható -lásd videó.

Feltettem egy videót a tesztüzemről: a bemeneten a szkóp zsinór - annak a végén egy W3DZZ.
A hangolás alatti kattanásokat az oscillátornak használt spektrumanalizátor okozza. (Nem igazán erre találták ki, :lol: )

http://proc.hu/tarhely/teszt.mp4
HA5BLK

HozzászólásSzerző: hg5cut » 2015.04.23. 18:57

Sanyi! A panel nagyon klassz! Ezt öröm lesz megépíteni és beröffenteni sőt remélem a későbbiekben használni is a tanulóknak. A tábor programja nagyon változatos, gondolom megfelelően le lesznek "terhelve" a feladatokkal.

I C O N / Tibor hg5cut
hg5cut

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.22. 23:34

Ma érkezett jobbító javaslat a tábor hirdetésével kapcsolatban, melyet ezúton köszönök az 5KDR-klubnak !
A javaslat alapján a hirdetmény módosult.

MÁS:
A tervezett vevő elkezdett működni! Se KF, se KF Szűrő, demodulátor nincs...a keverő helyén egy 30 forintos CMOS kapcsoló IC... és egy szál dróttal vette 3710-en a magyar állomásokat.
A pincében!!!!
Kép

Most kell még egy jó oscillátor , 0dBm körüli kimenőjellel-és kész a vevő.
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.21. 16:09

Végre kihirdethetem a 2015 MRASZ tábort!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

http://proc.hu/tarhely/Tabor2015.pdf
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.20. 20:34

Megint van fejlemény:
Ma HG7JHG Pista segítségével megjavítottunk egy kitört lábú asztalt a tanácsteremben, és egyúttal megemeltük 4 centit, hogy illeszkedjen az ott lévőkhöz.
Kis rendrakás, és kész a 14-16 fő befogadására kész tárgyaló.

Kép

Kép

Hogy más is haladjon az épületben: Az adószobából kidobáltuk a bent lévő lomokat, beépítettük az általam hozott két nagy asztallapot, és a két polcot a falra. Persze rákerültek a rádiók is, most még csak dísznek...

Kép

Kép
HA5BLK

Beszéljünk az utánpótlásról!- készülnek a KIT-ek!

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.19. 19:52

Készülnek a KIT-ek a gyerektáborba.
Az első ötlet a legbonyolultabb:
Direkt keverésű, 0° és 90° párhuzamos csatornás vevő.
3.5MZh, SSB/CW, keverő: CMOS kapcsoló IC-vel, LP és 250Hz filter, "külső" VFO és BFO áramkörrel- hogy majd adót is meghajthasson.
Ha illeszthető hozzá: SLK rádióskála modullal 1kHz pontosságú hangolás kijelzés.

Kép

Kép

A kapcsolás:
http://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas/80m_DCR_PA2OHH.gif
HA5BLK

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.16. 06:33

Szia Tibi,
Nyilván bárkit, aki rádióamatőr szeretne lenni. A korosztályok keverése a szakkörökön viszont nyilván problémákat okoz. Máshogy kell(ene) oktatni egy 40 éves kezdőt, mint egy 15 éves srácot.
Ezen felül a motiváció megléte is megosztja a képzést:
Aki elhatározta, hogy amatőr akar lenni, annak elég egy vizsgafelkészítő tanfolyam, meg egy jó klub. Mindenki mást, meg kellene fogni: lasszóval, szakkörrel, hirdetéssel...

Egyenlőre nagyon szeretnénk nyári tábort tartani: tematikusan gyerekeknek. Július 06- tól egy hétre tervezem.
Pár napon belül kihirdethetem!

Szeretnék rákérdezni, hogy áll az oktató termetek? Nagyszerű dolognak tartom!
HA5BLK

HozzászólásSzerző: hg5cut » 2015.04.15. 13:56

Szia Sanyi!

Egy dolog nem tiszta számomra. A mrasz mit ért utánpótlás alatt? Csak a fiatalok, mondjuk 14-16 év alattiakkal való foglalkozást vagy belefér a teljes korosztály 0-100 ?

Tibor hg5cut
hg5cut

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.04.02. 08:01

Ahogy írtam,, a munka csak most kezdődik..
Tegnap elkezdtük belakni a Királyhelmec utcai székházat. Hatalmas tárgyaló (reményeim szerint a szövetség könyvtára itt kaphat helyet) vendégszobák, adószoba, konstruktőri műhely....minden adott lesz a szakköri tevékenységhez!
NYÁK-tervezős és gyártó foglalkozásokat, konstruktőri alapismereteket, mérési megoldásokat, műszerkezelést, .....annyi mindent lehetne tanítani!
A műhelyből egyetlen szerszám hiányzik az első ránézésre: nagyon jó lenne egy kisebb oszlopos fúrógép, amivel a NYÁK-ok fúrását elvégezhetnénk. Ha valakinek akad felesleges (...) gondoljon ránk! :oops:
HA5BLK

Beszéljünk az utánpótlásról!

HozzászólásSzerző: HA5BLK » 2015.03.27. 16:18

Szervusztok,

5blk Sanyi vagyok, a MRASZ/ MRASZBSZ elnökségi tagja. Szeretnék egyeztetést indítani : kinek mi lenne jó az utánpótlás képzésében, hogy gondolja a munka elvégzését, szervezését. Milyen támogatás, szabályozás és ellenőrzés kell a folyamathoz? Bele kell szólni egyáltalán?
Hogy lehet elindítani egy kezdőt a rádiózás felé? Hogy lehet megfogni bárkit a hobbinak? Érdemes szakkört indítani?
Ki támogatja a tevékenységet? Mennyit fizessenek a szakkör tagjai ?

A kérdéseket tovább nem is sorolom. Hiszem, hogy egységben az erő, és mindegyikre lesz válasz.
Az biztos: A folyamat kb 2-5 éve elindult, mindenki másképp csinálja de a cél közös.
Várok minden érdeklődőt a fórumra. Ha ötletetek van, beszéljünk róla.

A MRASZ utánpótlás támogatási rendszere most fog kialakulni: csináljuk közösen! :)
5BLK
HA5BLK

Vissza: Rádióamatőr utánpótlás

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség