RH-OB kiírás

Re: RH-OB kiírás

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.11.24. 15:29

Sziasztok!

Mindazok nevében akik részt vesznek az OB rendezésében kijelentem, hogy kizárólag az RH-OB versenykiírásában foglaltakért vagyunk felelősek. Minden más dokumentummal kapcsolatban az azt kiadó személy vagy szervezet felelős.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA9PP » 2016.11.23. 18:41

Sziasztok!

A kiírás elfogadva, rendben.

A 15/2013 (IX.25.) számú NMHH rendelet összekapcsolása a HA-OB rendezvénnyel a MRASZ Elnökség részéről meglátásom szerint gyalázatos.
Ez az "árukapcsolás" nem szolgálja a MRASZ népszerűségét (lásd itt is: https://www.facebook.com/groups/magyar. ... k/?fref=nf ).

Belengetni, hogy minden (célzottan) versenyhívójel támogatása elmaradhat, ha azt nem használják a hazai versenyeken ( http://www.mrasz.hu/kulonleges-hivojelek-kerelmezese ), köztük a HA-OB versenyen is, furcsa gondolkodásra és vezetői elképzelésre utal. Vajon más nem olimpiai sport esetében is vannak ilyen megszorítások?

Tekintettel arra, hogy általánosan nagyon szubjektív lehet a MRASZ támogatása az NMHH felé akár ebben, akár a különleges hívójelek használhatósága esetében, kimondottan romboló hatással is lehet a szövetségre.
Számomra a MRASZ ezen jogosítványa kontra-produktívnak tűnik, de akár lehet csupán formaság is, attól függően, hogy miként él vele.

Remélem nem az a cél, hogy "dögöljön meg a szomszéd tehene is"?

Nehéz lesz így egy mindenki által elfogadható HA-OB, HA-DX rendezése akár megbízás alapján is.

Kívánom, hogy akiknek a feltételek biztosítottak a HA-OB versenyen történő részvételre ők legyenek ott minél nagyobb számban, akár egyetlen QSO erejéig :-)

73 de PistiQ, HA9PP
HA9PP

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.11.14. 14:23

Sziasztok !

November 12-én véglegessé vált a versenykiírás és a RF versenyszabályzat. A végleges szövegek olvashatók a verseny oldalán.
Ha bárkinek értelmezési problémája van, természetesen a fórumon keresztül továbbra is tegye meg!

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA9PP » 2016.10.19. 21:56

Sziasztok!

A kiírás szövegében javaslom megfontolni az alábbiak szerinti javításokat:

"Értékelési alapelvek:
1. A rendező saját hatáskörében
- a hibás kategóriát választó versenyzőt a megfelelő kategóriába átsorolja
- kisebb (jellemzően vétlen) szabálytalanság esetén a versenyzőt CONTROLL-ba sorolja
- nagyobb (jellemzően szándékosnak látszó) szabálytalanság esetén a versenyzőt kizárja (DQ-ba sorolja)
- azon az összeköttetéseket amelyek nem versenyzési céllal, hanem egyes állomások segítésére jöttek létre törli
2. Az összeköttetés ideje a másodikként leadott riport vége, ha azt nem kell ismételni.
3. Naplózott frekvencia hiba
- előfordulhat operátorhiba, szoftverhiba, vagy műszaki hiba esetén
- elenyésző mérték esetén nincs szankcionálás, egyébként úgy kell tekinti, mintha nem lett volna pontos frekvencia megadva."

Megjegyzem, nem előnyös a nem egyértelmű megfogalmazás (pl. elenyésző mérték, szándékosnak látszó, stb.). Most nincs ötletem a pontosításra, de hátha valaki ügyesebb nálam :-)

73 PISTIQ, HA9PP
HA9PP

HozzászólásSzerző: HA1AG » 2016.10.19. 16:52

A most hatályos szöveg:
SINGLE-OP: Az adóengedély szerint egyéni állomásnak minősülő rádióamatőr állomás, amelyik az engedélyben szereplő QTH-ról versenyez, vagy ha kitelepült, akkor a /P-t köteles a hívójele után adni. A különleges engedélyű egyéni állomás (pl a négy karakteres), ha nem az engedély szerinti QTH-ról versenyez, a megváltozott QTH-t előzetesen be kell jelenteni az NMHH-nak és a MRASZ-nak legkésőbb a versenyt megelőző munkanapon emailben.

Honnan tudna a MRASZ, hogy mi az engedely szerinti QTH-ja valakinek? A MRASZ egy levelezesi cimmel rendelkezik a tagjaitol Az engedely szerinti cime csakis az NMHH-nal van meg. Az adoengedelyben foglalatak betartasa pedig egyedul az NMHH-ra tartozik, a MRASZnak ahhoz semmi koze. Ez a definicio nem a 0LC-tol van veletlenul?
HA1AG

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.18. 11:17

Sziasztok!

Az október 8-i Elnökségi ülésen előterjesztettük az RH-OB kiírását, valamint javaslatokat tettünk a Rádióforgalmi versenyszabályzat változtatására.
Ezekben ez ügyekben döntés nem született, de pontról-pontra átbeszéltük a kiírást és a szabályzat tervezetét, ahol indokolt volt előzetes szavazásra is sor került.
A módosító javaslatokat beépítettük a kiírásba, illetve úgy módosítottuk a javaslatainkat, hogy az nagy valószínűség szerint elfogadásra kerüljön. A szövegek a honlapon cserélve lettek az újabb verzióra.

Az OB kiírásánál a szöveg hibáinak javításán kívül a fellebbezések rendje és határideje változott és a beküldési határidő ami 8 nap egységesen. Az előzetes eredményjegyzék +15 napon belül készül el, ahhoz +8 napon belül adható be óvás. További részletek a szövegben.

A "Rádióforgalmi Versenyszabályzat" esetében a javaslatok kiegészítése, pontosítása történt. Egyedül a 7.1 pont alatti szabályokkal nem alakult ki konszenzus az előterjesztők és az Elnökség között. Ez az egykezelős és többkezelős állomások meghatározásáról szól. Véleményünk szerint az egykezelős állomás az, ahogy egy személy végzi a rádióállomás kezelését, többkezelősnél ugyanezt a feladatot több személy végzi. Ezt az egy pontot bennhagytam a javaslatban, majd (ahogy az előzetes szavazásnál történt) az Elnökségnek jogában áll nem támogatni.

A most hatályos szöveg:
SINGLE-OP: Az adóengedély szerint egyéni állomásnak minősülő rádióamatőr állomás, amelyik az engedélyben szereplő QTH-ról versenyez, vagy ha kitelepült, akkor a /P-t köteles a hívójele után adni. A különleges engedélyű egyéni állomás (pl a négy karakteres), ha nem az engedély szerinti QTH-ról versenyez, a megváltozott QTH-t előzetesen be kell jelenteni az NMHH-nak és a MRASZ-nak legkésőbb a versenyt megelőző munkanapon emailben.

MULTI-OP: Az adóengedély alapján közösségi állomásnak minősülő rádióamatőr állomás vagy versenycsapat, amelyik az engedélyben szereplő QTH-ról versenyez, vagy ha kitelepült, akkor közösségi állomás esetén a /P-t köteles a hívójele után adni, versenycsapat esetén a megváltozott QTH-t, az NMHH-nak és a MRASZ-nak is legkésőbb a versenyt megelőző munkanapon e-mailben be kell jelenteni.

További részletek a weblapon.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha6oi » 2016.10.07. 12:54

Sziasztok !

Nem igazán vagyok bőbeszédű és fórumozó sem... aki ismer , tudja.

Most is csak tisztán a számok kedvért az OB alapját képző MINI-CONTEST tapasztalatairól.

De azért elötte Tibi OM utolsó üzenetéhez... (viták amik nem viszik előre oldalon )
Na akkor MINI-CONTEST
For telegraph fans! IGEN ez erről szól.

http://mcwe.pe.hu/index.html

http://ua9qcq.com/en/results.php?lang=e ... 16&db_mo=0

Nekem új , augusztusban találtam rá pedig az eredmény jegyzék szerint 2001 óta megy.

Nagyon jól támogatott web oldal, webinterface
a log feltöltéshez, ja szerda verseny, péntek a határidő log beküldéséhez !!!

http://ua9qcq.com/en/submit_log.php?lang=en

A használathoz : CABRILLO log formátum, fájl megkeresése után általában felismeri a verseny típusát, kategóriát rá kérdez és el kell fogadni, majd ad egy előzetes listát a log összegzéséről, és a végén vagy feltöltöd vagy bezárod az oldalt és ezzel megszakítod a feltöltést.
A log megjelenik a RESULTS listában azonnal.
Következő hét elején már kiértékeli és eredmény van.
Érdemes belenézni, HG1G ( HA1YI ) széperedményeit is láthatod.
GRATULÁLOK Gyula !

A verseny: nagyon jól szólnak az állomások, pörgős verseny, 4Z, G, DL, EU, ES, EW, LY HA,JA, OK, R SM,YL,YO országok ból.
Eredményjegyzéket átnézve ha 30 körüli állomás van akkor is lehet 100 QSO , ha pedig 50-60 akkor 150-170 QSO az 1 óra alatt, nincs 8 – 10 perces tekergetés az új állomásokért.

Számításaim szerint az OB –n ezzel a kiírással lehet legalább 400 QSO csinálni…

„verébhajsza” nem is értem …

A szoftver: a weboldal itt http://mcwe.pe.hu/Programmy.html tesz ajánlásokat.
Én ezt mind kipróbáltam egy egy verseny alatt , némelyiket többször.
N1MM, 5M Contest, TR4W, DXLOG.NET , cluster, skimmer, sor2 támogatás mindegyikben ( ügyes programozók !!!) . Legtöbb free !!
Azt mondom kinek ez kinek az, mindben van valami jó és más.
Sajnos a win-test nem támogatja, a „klónja” dxnet.log igen.
Külön konfig fájl van amiben paraméterezheted a verseny szabálynak megfelelően
Van belőle korábbi verzió ami nem fizetős és teljes értékü.
Az utóbbi 6 versenyt ezzel csináltam. Van néha „gyíkja” bele hibázik az adásba, vagy be lassul a QSO zárásakor egyszer-kétszer az 1 óra alatt..

Mindenkinek ajánlom ezt a verseny, jó bemelegítés az OB -ra, van időd mindenféle
Tét nélkül kipróbálnod. Ez elmúlt versenyen már több HA/HG hívójel volt.
HG1G, HA3NU, HA5PP, HA6OA, HA6P, HG6Y, HA7PO

Miért baj az, hogy valaki vette a fáradságot energiát időt nem csak kritizál ha nem kitalált valami újat,
mást mint volt. Új kihívás !!! Az idő eldönti ...

73' DX !
Zoli
ha6oi
ha6oi

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.10.05. 20:02

Tisztelt Versenybizottság Dr Om Amatőrtársak!

Több versenyző társam nevében írom az alábbi gondolataimat. Rövidesen az Elnökség elé terjesztik a HAOB új versenykiírását. Ezért el kéne gondolkodni, hogy is tovább.
Az OB sajnos nagyon lejáratódott. Szerintünk más szemszögből kéne ezt meg közelíteni.
10 perces verébhajsza helyett vegye fontolóra az elnökség, hogy a HADX legyen az országos bajnokság is a Mrasz tag indulóknak egyes kategóriákban.
A HADX-en általában 140 induló van, itt azért könnyebben lehetne OB bajnokot hirdetni. És így egy kalap alatt elrendeződne. Az OB-t azért a 40-60 indulóért kár erőltetni. Kérek mindenkit, hogy gondolkodjon el a javaslatomon. Főleg a jelenlegi versenybizottság.

Amatőr üdvözlettel HA7TM / HG7T Érd Városi Rk SE
ha7tm

HozzászólásSzerző: ha1zn » 2016.10.02. 18:26

Üdv!
Kedves Csaba! (6PX)
Az elmúlt kiírásban a délelőtti és délutáni fordulók némileg kompenzálták az eltérő földrajzi helyzetet. Ha nem így lett volna, akkor az elért eredmény közelébe sem tudtam volna kerülni. Azt örömmel olvastam, hogy a kezdési időpont módosult. A területi elhelyezkedésből fakadó különbségek mindig lesznek. Viszont tény, hogy a résztvevők 2/3-a kb. az ország keleti feléből hallható. A verseny egyes rosszabb periódusaiban még az általam nagyra értékelt kollektív állomás is erősen közepes jellel hallható. Képzelheted, hogy mennyire jól jön egy HA0.../qrp és egy HA0....(márkás hívójel) 14 megás antennával. Most Ők még szorzók is lesznek. De semmi gond, csak egy ártatlan eszmefuttatás volt. Amúgy szerintem kb. 25 állomás 140-es tempóban 10 percenként leosztja majd egymást gondosan, olyan MORSE RUNNER stílusban. (Engem egyébként ez a legkevésbé sem zavar. Szeretem....) Azért azt nem tudom, hogy a "kezdők" ebbe a "flúgos futamba" hogyan fognak bekapcsolódni. Kíváncsi vagyok, tényleg! Kívánom, hogy sikerüljön!
73! Zsolt
ha1zn

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.02. 12:44

Sziasztok !

A véleményeteket kértük a kiírással kapcsolatban 3 kérdésben. Köszönjük mindenkinek akik részt vettek a szavazásban.
Az 1. és a 3. kérdésben egyértelmű eredmény született, azok így kerültek be a kiírásba.
A 2. kérdést elrontottam, kétfelé kellett volna bontanom. Szoros eredmény született, nem olyan határozottan mint a másik két esetben. A végleges kiírásban egy negyedik verzió lesz bent, amely valamennyire mindezeket tartalmazza.
Eszerint a LOG-ok beküldési határideje az I-VI. helyre pályázóknak a versenyt követő hétfő éjfélig, a többieknek a 8. nap éjfélig tart.
Miért pont ezek a határidők?
Mérlegelve, hogy lehet olyan, aki segítséget kell kérjen a LOG-beküldéshez, vagy csak a munkahelyén van internet változott a szűkebb határidő hétfő éjfélre. A tavalyi beküldési statisztikák is azt mutatják, hogy vasárnap éjfélig 20-an, hétfő éjfélig 27-en küldték be a jegyzőkönyveiket. Ez több, mint az érvényes LOG-ok fele.
Azoknak akik nem a győzelemért hajtanak marad a 8 napos beküldési határidő, mivel az Ő jegyzőkönyvük is fontos!

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.02. 11:46

Béla és Zsolt !

Bocsánat, elfelejtettem javítani a tervezetet. Ez volt az első javaslat az Elnök úrtól, hogy ne tovább tartson, hanem kezdődjön előbb. A véglegesben a kezdés 06 GMT.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.02. 10:45

1ZN> Szia Zsolt!

A 80m olyan amilyen. Azért az idén gurítottál egy laza III. helyezést. Szerintem ez túl van azon, hogy nem rúgsz labdába (HI). De említhetném azt az állomást aki az ország másik széléről megnyerte a MULTI-t (nem szabad leírnom a hívójelét).

A segítő dolog valóban homályosan van fogalmazva elismerem. Nem akarok támpontot adni az ügyeskedésnek ezért.

A 30%-os dologban elvben teljesen egyetértünk. De mi van ha egy kezdő rádióamatőr kedvét vesszük el egy életre a versenyzéstől ha a kevés pontja miatt kizárjuk? Nincsenek sokan, ezért sokat érnek! Talán pont Te írtad, hogy nagy eltérések lesznek. Nagyon remélem, hogy részben a nyilvánosság részben az idén történtek miatt senki nem fog próbálkozni sportszerűtlen magatartással.

Nagyságrendileg lehet tudni hányan szoktak indulni és mennyi QSO-t lehet csinálni. Ebből nagyon sok forgatókönyv létezik a QSO-gyártásra és a szorzó-gyűjtésre. Érdemes utánaszámolgatni mert érdekes eredmények adódnak!

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.02. 10:18

1XY> Szia Béla!

Elvileg egyszer lehetett szavazni, de lehetnek olyan helyzetek, hogy enged többször is. Gondolom ezt is becsülettel kell művelni. Nem vettük észre, hogy inkorrekt lenne a dolog.
A meghosszabbításban az vezérelt, hogy újra legyen vegyes forduló ami kicsit megkeveri az állóvizet. Ahogy egy RIM versenyen hallottam: "az OB legyen nehéz". Ha megnézed nem tovább tart, hanem előbb kezdődik ! Ezzel együtt természetesen hátrányban lehetnek a végeken lakók. Mint ahogy pl az URH-OB-n előnyben. Érdemes lett volna ezt jobban kitárgyalni...

Valóban voltak fura kérések. Hogyan tudom kikérni mások véleményét a versenyről, ha titokban tartjuk?
Ennek a posztnak nem célja, hogy az elnökségi ülést bemutassa. Mindenki megnézheti maga, az ülések elvileg nyilvánosak. Maximum nem tudod mikor vannak...

Ha jól emlékszem, Ti értékeltétek régen az OB-t. Ha vannak 2005 előtti eredmények kérem küldjétek el, hogy fel tudjuk tenni. Ha bárki másnak van, azt is megköszönném!

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.10.02. 10:06

Kedves Tibi!

Természetesen olvastam amit írtál, meg is válaszoltam. Idén 60 LOG érkezett be. Ebből kb 10 olyan volt amit 1-2 amatőrtársunk hozott össze. Marad 50 ami sokkal jobb, mint a tavalyi 54/40 -es arány.
A 6 kategóriát ne rajtam kérd számon, hanem az Elnökségen, Versenybizottságon vagy aki kitalálta. Teljesen igazad van, azok a kategóriák komolytalanok, ahol nincs elegendő induló. Ezért lesz az idén abszolút értékelés is ahol mindenki együtt lesz értékelve. Mégegyszer az idézett hozzászólásodra a válasz:

1., Az alapkoncepción nem akartunk változtatni, ahhoz javaslatokat vártunk. Te alapból nem ezt akartad.
2., Az ellenőrzés szigorúbb lesz és átlátható.
3., A nevezés az lehet elrettentő, ellenőrizni viszont könnyebb lenne. Viszont mint írtam is javaslom, hogy legalább a kollektív állomások küldjenek egymáshoz megfigyelőket kölcsönösségi alapon.
4., Tibi, "az úgy mint eddig" sajnos nem volt jó, mert eddig záródott baráti körben...

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha1zn » 2016.10.01. 15:00

Sziasztok!

Kedves Béla, HA1XY! Innen a "szomszédvárból" (Kanizsa) maximálisan osztom a véleményed. 1975-től minden HA-OB-n résztvevő voltam vagy egyéni, vagy kollektív hívójelről. Állíthatom, hogy a 80 méteres sáv terjedési tulajdonságai nem változtak meg. Ezzel a versenykiírással az ország széléről nem rúghatunk labdába. Ráadásul nem nyugtatott meg a segítő állomások kérdésének tisztázatlansága sem. Érdekes lenne az a megoldás, ha minden olyan résztvevő eredményét és összeköttetéseit törölnénk, aki nem éri el mondjuk a kategória pontátlagának 30%-át.
Ezzel kiszűrhetőek lennének azok az amatőr társak, akik szórakozásból beszállnak 30 percre a verseny utolsó periódusában, meg azok, akik háromszor adnak 30-as tempóban 599-et, vagy itt próbálgatják a QRP technikát. Amúgy Ők döntik el a versenyt majd a szorzók miatt. Mást ne is említsek...
De bízzunk a HAM SPIRITBEN! Meg a NEVIS antennában?!

73! Zsolt
ha1zn

HozzászólásSzerző: ha1xy » 2016.09.30. 13:33

Sziasztok!

Mivel hamarosan lejár a szavazási lehetőség -nem kekeckedésből, de - megkérdezném:
Hányszor is lehet szavazni? Összesen egyszer, naponta 1x vagy ahány belépés annyi szavazat.
Mert most a legutolsó a lehetőség.
A javaslattevőt milyen indokok vezérelték az Ob idejének délelőtti meghosszabbításában?
Az SSB rész kb. felénél az ország két széle eddig is igen gyengén hallotta egymást. 1kw/dipol mellett.
A délutáni forduló legalább valamelyest kiegyenlítette ezt és adott lehetőség annak is az indulásra aki délelőtt kénytelen volt dolgozni a munkahelyén. A 80 méteres sáv napközbeni tulajdonságai megváltoznak?
Netán meg lehetne hallgatni az elnökségi ülésen elhangzott javaslatot?
Találtam egy "gyöngyszemet" a 06.18-i jegyzőkönyvben/köszi a felrakásért/:
Megjegyzés: A vitában a MRASZ elnöke kérte, hogy az ezzel kapcsolatos weboldal, csak az új kiírás elfogadása után legyen publikálva.
Ne mááá. Ide egy Rejtő Jenő-s idézet illene.
Nyilván nem véletlenül hangzott el.

73&dx Béla 1xy
ha1xy

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.09.29. 10:52

Kedves Barátom!
Ha már így címezted a levelet. (én inkább Barátaimat írtam volna.)
Nekem voltak javaslataim ide ollózóm.
Ugye figyelembe se lett véve. Akkor meg minek bármit is javasolni.
Én úgy érzékelem, hogy ez az OB megint baráti körben záródík.
Idén 60-an indultak és 6 kategória volt. Volt olyan kategória ahol csak két induló van.
Ez itt inkább a probléma. És nem az, hogy még jobban elrettentsük a kezdő amatőröket.
Én továbbra is azt vallom, hogy ha megváltozik a kiírás akkor lefog csökkenni az indulók száma.
Az eddigi kiírás megfelelő csak az ellenőrzésen kellet volna javítani.
73! Tibi 7tm

ha7tm írta:Persze ez a legkönnyebb észrevétel mint amit az előző levelembe írtam.
De íme egy kis szakmai.
1. 4x1 óra csökkenjen le 4x30 percre. Délelőtt és délutáni időpontokban.
2. Az ellenőrzés legyen szigorúbb. Akárhogy bárhogy csak ne az értékelés után.
3. Aki részt akar venni az értékelésbe az előre 2 héttel küldjön nevezést.
( milyen kategóriába indul mi a QTH. és milyen hívójelet fog használni.)
4. A többi ugyan úgy mint eddig.

Csak halkan írom ha a tervezett kiírás marad érvénybe az idén leadott 60db Jkv
kb 40db ra fog csökkenni. Jó ez az ügynek? Vagy megint csak egy érdek csoportnak jó.
De ne legyen igazam és csak 1 fővel legyen kevesebb az sem meg engedhető.
Ez is egy vélemény.
73! Tibi 7tm
ha7tm

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.09.27. 11:34

Kedves Barátom!

A 2017-es RHOB tervezési szakasza a végéhez közeledik. Ha már úgyis szavazós időszak van, gyakoroljuk kicsit!

Az általános versenyszabályzatot érintő javaslatokhoz egy észrevétel érkezett, a tervezetet ennek figyelembevételével móosítottuk..

Az RH-OB tervezetéhez sok formai és tartalmi javaslat érkezett személyes csatornákon és az RHOB fórumon kresztül.
Ezeket részben azonnal beépítettük a szövegbe, míg pár kérdés nyitva maradt.

1. Technikai szünet a fordulók között.
Két lehetőség van, mindkettő jó. Az egyik, hogy ez technikai sport, aki ügyesebb az kerül előnybe. Másrészt a technikai szünet segít határozottan elválasztani az egyes fordulókat így nem fordulhat elő, hogy valaki az utolsó más pedig az első QSO-ját csinálja mert nem egyformán jár az órájuk

2. LOG-ok beküldési határideje.
Eredetileg 8 nap volt, de érkezett javaslat 36 órás határidőre is. A többség számítógépes LOG-ot vezet, ezek nyilvánvalóan azonnal rendelkezésre állnak. Másrészt lehetnek olyanok akik családtagok vagy barátok segítségét kell igénybevegyék A LOG-ok elküldéséhez, feladásához. Hagyunk választási lehetőséget arra, hogy a bajnokjelöltek rövidebb, a többiek a hosszabb határidőt kapjanak. Így akár a verseny utáni második napon beküldött eredmények alapján készülhet előzetes tájékoztató.

3. LOG-ok és hangfelvételek kérdése az I-VI helyezettek esetén.
Az előző években az a rendszer alakult ki, hogy a verseny rendezője közzétett egy jobb-rosszabb előzetes eredményt amelyet a versenyzők óvásokkal módosítottak. Olyan értékelést szeretnénk végezni, amellyel nem résztvevőknek kell utólag dolgozniuk. Ehhez azonban elegendő információval kell rendelkezzünk, hogy a LOG-okban található ellentmondásokat egyik vagy másik fél javára tisztázni tudjuk. Ez nem hungarikum, a nagy versenyeken bevett gyakorlat. A bajnokjelölteknek nem jelenthet nehézséget (hiszen pl a CQWW-n is így csinálják), a többieknek viszont nem kötelező.

Számítunk a véleményedre!
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.09.04. 20:58

Meggondoltam magam!
ha7tm

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.09.01. 21:18

Sziasztok!

Karcsi HG5BVK a saját oldalán kisérleti kiértékelést csinált elérhető MINITEST LOG-okból:

Az oldal címe: hg5bvk.ha5kkc.com

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.08.22. 20:01

Kedves Zsolt!

Ezt ettől pontosabban nem akarom definiálni. Ahogy egyik barátom fogalmazott, a versenyszabályzat" nem kisokos csalóknak". Ha azt mondom 10 QSO kell, akkor majd csinál 11-et és szabályosnak kell tekinteni. Nem találhatom ki, hogy ha valaki csalni akar azt hogy akarja csinálni. Vagy rájövünk, vagy nem.
Nem nagyon nyúltam mellé az idei verseny után sem. Aki gyanús volt QSO-szervezésben közülük kerültek ki a piros betűsek is.

Egy jellemző példát hagy írjak a segítőre (QSO-számok fordulónként):
HA0HO CW:2 SSB:5 SSB:7 CW:2 Ebből a 0LC megvan 4-szer, HG7T 3-szor
HA0KHT CW:1 SSB:4 SSB:7 CW:2 Ebből a 0LC megvan 4-szer, HG7T 3-szor
Értem én, hogy lassan QSO-zik, de akkor miért nem elég 1 hívójellel? Vagy miért nem a HG1A van meg 4-szer?

Hogy a konkrét kérdésedre válaszoljak: aki periódusonként ugyanazt a 3 hívójelet csinálja csak meg az egyértelműen segítő. Nem ad rá lehetőséget, hogy bárki forgalmazzon vele! Ha valaki csak egyvalakivel akar QSO-zni felőlem tegye. De akkor mitől verseny ?

Ezt a szisztémát azért vettük át, mert itt nincs nagy jelentősége, hogy a megbeszélt QSO-t nyomja le valaki vagy egy másikat. Mindig lesz kivel forgalmazni. A szelektíven forgalmazók a szorzó miatt kavarhatnak be, ezért kell szankcionálni (na meg a becsület, sportszerűség, rádióamatőr barátság...).

Nem célunk a versenybe mindenáron belenyúlni. Őszintén remélem, hogy mindenki becsülettel a legjobb tudása szerint fog versenyezni. A HAM spirit érték, meg kívánjuk őrizni.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha1zn » 2016.08.22. 13:46

Üdv!
Nekem nincs ellenemre ez a kiírás sem. Egyetlen -szerintem lényeges -észrevétel! Definiálni kellene pontosan, hogy ki számít segítő állomásnak?! Engem megcsinál egy hívójel 5x, egy neves hívójelet egyszer sem, de azért legyárt 40 QSO-t és kikapcsol? Ő segítő? Vagy olyan gyenge a cw-je, hogy 10 perc alatt 3 qso-t csinál? legtöbbször fordulóként ugyanazt a 3 hívójelet, mert a csodálatos tekercs GP-vel mást nem is hall a zaj mellett? Ki fogja ezt eldönteni, és mi alapján? Csak kérdezem...És gondolkodom én is a megoldáson, mert ez így nem teljesen egyértelmű.
73! Zsolt ha1zn - hg1a
ha1zn

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.08.21. 20:33

Szia Gyuszi!

Köszönöm az észrevételeket. Van már pár dolog amit gyűjtögetünk és a kiírás véglegesítése előtt kikérnénk az indulni szándékozók véleményét. A Te javaslataid egy része is ide tartozik. Apróbb a szövegre annak érthetőségére vonatkozó javaslatokat ha egyetértek azonnal be is szoktam szerkeszteni.

1. Ez egy fontos kérdés. Az abszolút értékelésben MINDEN induló részt vesz (kivéve a CHECKLOG hiszen nem akarja magát értékeltetni), MRASZ-tagok és azon kívüliek egyaránt.

2. A tagok esetében a kategóriákat átemeltük a régi rendszerből. Ez sportos dolog, valamikor az Elnökség így szavazta meg gondolom.
Az abszolút értékelésben - mint írtam - mindenki indul. Nem az unortodox URH-s szisztémára gondoltam amikor kitaláltuk. Ha valaki küld LOG-ot az abból kinyerhető adatokból lesz egy CW, SSB, MIX és vegyes eredménye. Tehát nem szétszabdalásról van szó. Viszont ha van olyan aki nagyon ügyes de nem tud távírózni akkor nyerhet egy SSB fordulót és értékelve lesz a vegyesben és az összetettben is.

3. Ez a nemzetközi RH versenyeken is így van. Nem véletlenül. Ha megvan a frekvencia akkor a visszahallgatás 2-3 perc alatt megvan. Hiába tudnám meghallgatni, ha nem tudom hol keressem. NYilván valamennyi idő alatt meglesz vagy éppen mint az idei események bizonyították nem lesz meg... (merthogy a telefont nem rögzítette az SDR)
A fő szempont, hogy szeretnénk olyan előzetes eredményt produkálni amin már nem vagy csak nagyon keveset kell utólag javítani. Szerintem ez egy fontos része az értékelésnek. Nem a szívatás a cél, hanem, hogy az értékelők elegendő adattal dolgozhassanak ahhoz, hogy jó munkát végezzenek. A LOG-ot küldők jó része egyébként pontos frekivel küldte be eddig is.
Részemről megszavaztathatjuk, hogy csak az I-III. helyezettekre vonatkozzon a vitatott pont.

4. Egyetértek. Esetleg azzal kiegészítve (ilyen van a nemzetközi versenyen is) hogy az I-VI helyre pályázóknak. Minél hamarabb lehessen legalább a kérelmezett pontokról részeredményeket kiadni. Ettől él egy verseny, hogy nem kell hónapokat várni utána az infókra.
Erről is csinálunk egy közvéleménykutatást.

5. Volt már ilyen javaslat 50-50-60 percre. Mellette szól, hogy nem csúszik össze az SSB és a vegyes forduló.
Megy ez is a szavazóba.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha6nd » 2016.08.21. 14:16

Szia Gyuszi !

Köszi az észrevételeket, most néhány dologra reflektálnék csak:

- A nagy nemzetközi versenyek 48,36,24 és 12 órásak, ehhez képest egy országos bajnokság 3 órája
nem egy olyan hosszú idő, amit egy komolyan versenyző operátornak ne lehetne egy ültő helyben végigcsinálni.
Igen, reményeink szerint pörgős verseny lesz, különösen a 3. óra, de ez még mindig jobb verzió mint a régi versenyeken,
ahol 20 perc alatt meg lehetett csinálni az állomások több mint 90 %-át, és utána csak tömény unalom volt.
Itt a jó helyezésre hajtóknak az utolsó percig figyelni, taktikázni kell, de végül is az a cél, hogy a legjobbak legyenek az első helyeken.
Természetesen lehet indulni csak szórakozásból is akármennyi pihenőt tartva ...

- A jó helyekre pályázóknak a CAT használata és a hangfelvétel készítése technikailag nem jelenthet gondot, ilyen kitétel más nagy
versenyeken is van. Egyszerűbbnek találjuk ha a hangfelvételt rögtön beküldik az állomások, mert nem kell
utána feleslegesen levelezgetni, és nagyban gyorsítja a kiértékelést. Nem csak a csalások felderítése miatt van erre szükség
(reméljük erre még próbálkozás sem lesz), hanem a büntetőpontok korrekt alkalmazása miatt is.
2005-2009 között is mi értékeltük az OB-t, és sokszor tapasztaltuk, hogy nem az a riport hangzott el a sávban, mint
ami a riportot adó jegyzőkönyvében szerepelt :-(
Természetesen fogunk SDR felvételeket is csinálni, de így együtt sokkal egyértelműbbek a dolgok.

- A jegyzőkönyv beküldési határidejének csökkentéséről lehetne beszélni. A csalások ellen nem ez a legfőbb fegyver, mert aki akarja, az a verseny után 1 órával is le tud telefonálni összeköttetéseket, hanem saját tapasztalatom az, hogy bármennyi is a beküldési határidő, mindig csak a határidő előtt 24 órával kezdek neki a log készítésnek :-) :-) :-).
Az egy hét mellett inkább az szól, hogy a ritkán versenyzőknek és a számítógépet nem virtuóz módon kezelőknek is legyen idejük
- akár a web oldalon begépelve a QSO-kat - logot küldeni.
ha6nd

HozzászólásSzerző: ha2vr » 2016.08.21. 07:48

Szervusztok!

Érdekes és új a kiírás, köszönet azért, hogy időt áldoztok arra, hogy érdekesebbé tegyétek a versenyt. Azért is köszönet, hogy ezt itt meg tudjuk vitatni.
Javaslatok:
1. A kiírásban meg kellene jelölni, hogy az abszolút értékelés mit jelent (MRASZ tagok és nem MRASZ tagok együtt kerülnek értékelésre), hogy ez elős ránézésre is világos legyen.
2. Ha az abszolút értékelésben van külön CW, SSB, MIX, Összesített, akkor szerintem a MRASZ tagok értékelésében is kellene ugyanezt tenni vagy az abszolút értékelésben is csak összesített eredményt számítani. Szerintem nem nő amiatt a versenyzők száma, hogy ennyire szétszabdaltak lesznek a kategóriák az abszolút értékelésben.
3. Azt nem értem, hogy miért kell az I - VI helyezettnek (vélhetően annak, aki ilyenre pályázik) mind a frekvenciát pontosan megjelölnie mind pedig hangfelvételt készítenie. Azzal szemben, aki mondjuk a VI. helyen végezne, de emiatt egy másik versenyzőt előre sorolnak, diszkriminatív lenne és eleve feltételezzük, hogy "néhányan" csalással kívánják az ilyen "előkelő" helyet megszerezni. Az értékelés hosszát (időben) nem fogja befolyásolni, ha az óvási időben küld hangfelvételt az, aki ezzel élni kíván és számára a helyezés ennyire fontos. A frekvenia jelölése a jegyzőkönyvben nem gond, viszont ha valamiért a verseny során a program elveszti a CAT portot (volt már erre példa sokszor), ugyan jelzi, de ha valaki nem akar azzal időt veszteni, hogy újra beállítsa, akkor a gyors kusozásban az előző freki marad benne. Technikalilag nyilván megoldható minden, de nem nagyon látom az előnyét annak, hogy ez feltétel legyen. Ma 80 m-en szinte minden eseményt egy helyről rögzíteni (és később az alapján reprodukálni) lehet.
4. Ha csökkenteni akarjuk a csalások számát, rövidíthetünk a jegyzőkönyvek beküldési idején. Szerintem ebben a hazai versenyben nyugodtan ki lehet hirdetni a versenyt követő hétfő éjfélt a logok beküldésére.
5. A kiírás tervezet egy nagyon pörgős versenyt vetít előre. Ez a 3 intenzív versenyzésre szánt óra elriaszthat néhány indulót, tehát érzésem szerint még kevesebben lesznek. Bár nekem is tetszik, hogy több qso-ra számíthatok, egy 10 perces pihenőt egy-egy forduló között csak beiktatnék az egyéni állomások miatt. Nem a technika, az illesztő újraállítása vagy az antenna csere miatt, hanem amiatt, hogy 3 óra egybefüggő kemény versenyzést lehet, hogy néhányan nem akarnak vállalni. Vannak, akik olyan versenyen indulnak csak, amely számukra teljesíthető. Ez a 3 óra szerintem így egy fölösleges kihívás az összesen 35-40 indulónak. Nem azok számát csökkenti, akik helyezést akarnak elérni, hanem azokét, akik becsülettel végig akarják csinálni a versenyt, de nem akarnak nyerni. Az 5 forduló óránként nem változtat a verseny pörgősségén és gyakorlatilag a technikai és versenyzési készséget is le lehet ennyi idő alatt mérni.

73!

Gyuszi
ha2vr

HozzászólásSzerző: HA1AG » 2016.08.06. 08:13

Lehetnek olyan magyarul tudo radioamatorok is, akiknek nincs HA engedelyuk, es szeretnenek qsozni egyet. Pl. az egyik versenyen volt HA/OM7.. ( a konkret hivojelet elfelejtettem).

A kerdes az, hogy miert zarnank ki barkit is? A lenyeg azon van, hogy Magyarorszag teruleterol kusozzon.

73, Zoli HA1AG/P

(mert Zankarol irom ezt az emailt, es nem jelentettem be az NMHH-nal)
HA1AG

HozzászólásSzerző: ha5iw » 2016.08.03. 11:58

Tibi!
Ez nem lehet gond....max kell egy a.. .. .b...tolmács...
ha5iw

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.08.03. 08:36

Most akkor mi van?
Már külföldiek is részt vesznek a HAOB-én Vagy csak Pistiq 9PP tévedt el ?
Vagy én! hi....................
Szomorú lenne ha így lenne.
73! Tibi 7tm
ha7tm

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.08.02. 21:48

Szia PistiQ!

Neked is köszönet, hogy olvasgatod...

1. Ezen a részen nem gondolkoztam, átvettem a régi kiírásból. Nyilván a versenynek kell lennie egy területi korlátjának mivel OB de egyébként minél többen indulnak annál jobb. Van értelme további korlátot szabni?

2. Ezt majd pontosítsuk. Az abszolút értékelésben külön vannak véve a kategóriák. A sportprogramban résztvevőknek semmi nem változott ez ügyben az elmúlt évekhez képest (nem reklamálta senki). Tehát előfordulhat, hogy valaki megnyeri abszolút értékelésben az OB-t csak SSB-n, de a sportprogramban nem lesz sehol mert nem távírózott. Nem volt cél a több kategória létrehozása. Így OK a válasz, vagy van további javaslat ?
A versenykiírásban pontosítani fogjuk, hogy mi legyen a CABRILLO-ban a kategóriákat illetően. Ez kimaradt.

3. Ez egy elvi kérdés. Van aki 5 perc alatt átállította az antennát, van akinek 15 kellett volna. Ha sportról beszélünk, akkor ez mindenképpen technikai sport. A 100W-os állomásoknak nem gond, antenna működik 3560-on és tunerrel lefelé-felfelé leillesztik különösebb hatásfok veszteség nélkül. Nagyobb teljesítményeknél kezdődik a bűvészkedés... A saját verziómat szívesen megosztom majd a "tecnikai információk" topikban és kíváncsi vagyok mások hogyan oldják meg.

4. Ez áll a kiírásban: "Azok az állomások értékelhetők az I.-VI. helyen amelyek jegyzőkönyvében a frekvencia kHz pontosan van feltüntetve, és a versenyről egybefüggő hangfelvételt készítettek és azt a rendezőnek leadták." Ez azt jelenti, hogy nem szabálytalanság ha valaki nem küld hangfelvételt határidőn belül (vagy nem kHz pontos frekit logol) de nem lehet jobb a helyezése mint HETEDIK. Ezt a magyarázatot akár beírhatjuk a kiírásba is, de szerintem elegendő ez az értelmezés.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: HA9PP » 2016.08.02. 10:00

Sziasztok!

Először is gratula a tervezet összeállításához ( nem volt könnyű feladat), elfogadtatása sem lesz könnyű.
Értelmező olvasást követően az alábbi észrevételeim lennének:

#1 Résztvevők
Mi lehet a motiváció egy nem hazai amatőr számára, aki nem ismeri a magyar nyelvet (de MORSE ismeretei vannak), hogy részt vegyen vagy ideiglenesen bekapcsolódjon a versenybe? Természetesen a nyitottságot nemes gesztusnak tekintem.

#2 Kategóriák
Az egyértelműség érdekében célszerű lenne felsorolni az egykezelős kategóriákat üzemmódonként.
A MORSE ismeretekkel nem rendelkezők nem kellene elriasztani, ezért megfontolandó lenne üzemmódonkénti külön kategóriák bevezetése.

#3 A 80M-es sávban egyetlen antenna korábban sem volt használható, ezért szerepelt a periódusok közötti 10 perces technikai szünet. Ez nem fog most gondot okozni?

#4 Ha valaki a megkövetelt hangfelvételt nem küldi határidőre az kisebb szabálytalanságnak fog minősülni?

Bízom benne, hogy a kritikus megjegyzéseim elősegítik a tervezet pontosítását és jobb értelmezhetőségét.

73 PISTIQ, HA9PP
HA9PP

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.08.01. 16:38

Dr Zoli! 1AG
Nagyon hamar megtudsz sérteni bárkit. Viszont ha téged megsért bárki is világveszedelem van.
Most őszintén minek. Lépjél túl. Én is túl léptem ha érted?

73! Tibi 7tm
ha7tm

HozzászólásSzerző: HA1AG » 2016.08.01. 14:20

Sziasztok,

A Minitest jellegu verseny kemeny kihivas lesz, de probaljuk meg.

A sorszam helyett javaslom a jelenlegi riportformatum megtartasat. Nehezebbe teszi a "nullelcezest".

udv, zoli ha1ag
HA1AG

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.08.01. 11:22

Szia Tibi !

Köszönöm az észrevételt.
Nem véletlenül választottuk ezt a versenyt. Szembe kell nézzünk a tényekkel, hogy kevesen vagyunk. Egyre többen hallgatnak el örökre, mások ideológiai vagy egyéb okok miatt nem kapcsolnak be. Nem számolok azzal, hogy több induló lesz bár nagyon szeretném.
Fontos változás, hogy abszolút értékelés készül ahol nincsenek szétvélasztva MRASZ-tagok és azon kívüliek. A szövetség tagjai részére természetesen a szokásos kategóriákban is lesz egy rangsorolás.

A 10 perces periódusok lényege, hogy nem lehet annyi idő alatt mindenkivel QSO-zni. Így jó eséllyel az operátori képességek és a technikai felkészültség lesz a döntő. Összességében pedig több QSO-t lehet majd csinálni mint eddig.
Jó lenne ha visszatérnének a kollektív állomások. Egy kis technikázással nagyon jó kétadós versenyzést lehet csinálni.

Alapvetően egyetértek a helyi ellenőrzéssel. A gondom a kivitelezéssel van. Nem lehet minden versenyző mellé bírót állítani. Bár a kollektív állomások meghívhatnának kölcsönösen egymáshoz operátorokat ellenőrnek. Ez komoly bizalomerősítő lépés lenne.

A nevezés kérdése megérne pár szót. Mellette és ellene is van érv bőven. A verseny közbeni ellenőrzéshez valóban adna segítséget. Ma már azért elég sok eszköz van a korrekt értékeléshez.

Javaslom próbáld ki ezt a versenyt szerdán! Ha nem akarsz vacakolni a duplázással akkor végig CQ-zol. Biztos hallanak, ha odafordulsz.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.07.31. 15:57

Persze ez a legkönnyebb észrevétel mint amit az előző levelembe írtam.
De íme egy kis szakmai.
1. 4x1 óra csökkenjen le 4x30 percre. Délelőtt és délutáni időpontokban.
2. Az ellenőrzés legyen szigorúbb. Akárhogy bárhogy csak ne az értékelés után.
3. Aki részt akar venni az értékelésbe az előre 2 héttel küldjön nevezést.
( milyen kategóriába indul mi a QTH. és milyen hívójelet fog használni.)
4. A többi ugyan úgy mint eddig.

Csak halkan írom ha a tervezett kiírás marad érvénybe az idén leadott 60db Jkv
kb 40db ra fog csökkenni. Jó ez az ügynek? Vagy megint csak egy érdek csoportnak jó.
De ne legyen igazam és csak 1 fővel legyen kevesebb az sem meg engedhető.
Ez is egy vélemény.
73! Tibi 7tm
ha7tm

HozzászólásSzerző: ha7tm » 2016.07.31. 11:33

Ha ez a kírás így marad akkor még kevesebb induló lesz.
Sok sikert! Nekem nem jön be.
73! Tibi 7tm
ha7tm

RH-OB kiírás

HozzászólásSzerző: HA6PX » 2016.07.31. 09:51

A 2017 évi RH-OB kiírásának tervezetét olvashatjátok a http://rhob.mrasz.hu oldalon. Az ötlet a szerdai Minitest versenyről van. Pár magyar állomás rendszeresen szokott rajta versenyezni. Olyan ami nekünk kell (szerintem), kevés indulóval is jó verseny. Itt megtalálható a kiírása, aki akar gyakorolhat is: http://mcwe.pe.hu/Polovenie.html
Természetesen a hazai viszonyokhoz kellett alkalmazni.

Ide várjuk a javaslatokat a kiírással kapcsolatban.

73...Csaba-HA6PX
HA6PX

Vissza: Rövidhullámú Rádióforgalmi Országos Bajnokság 2017.

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség